Wycinka drzew i lasów

Wycinka drzew może się odbywać na zrębach w lesie lub przy głównych drogach. Ta pierwsza sytuacja jest wtedy, gdy z lasu możemy wyciąć trochę drewna na różne cele. W drugim przypadku drogowcy usuwają niektóre drzewa, które na przykład mogą zagrażać w ruchu lądowym. Jeśli już jesteśmy w trakcie wycinki w esie musimy mieć tak zwaną asygnatę. Ten dokument uprawnia nas do wycinki. 

Po co organizowane są wycinki drzew?

wycinanie drzew pruszkówCzasami musimy poczekać kilka dni, by leśniczy mógł odbić kupkę drzewa, to znaczy zaznaczyć ją specjalną metalową blaszką z numerem. Las to przygoda. Czeka nas tam wiele atrakcji, spacerujemy po nim z rodziną, chodzimy na grzyby czy zbieramy jagody. Widzimy wówczas kupki drewna ustawione przy drodze i zastanawiamy się do czego to służy. Wycinać można większe drzewa, lecz również tak zwana gałęziówkę czyli mniejsze konary drzew. Wycinanie drzew pruszków to czynności, które trzeba okresowo wykonywać, by uzyskać równowagę i odpowiednie proporcje w lasach. Pilarz lub osoba zatrudniona w lesie spędza całe godziny, ustawiając kupki drewna. Nieraz muszą przejść oni kilka kilometrów, zanim ułożą i przygotują drzewo. Od rana do późnych godzin wieczornych, aż zrobi się szaro lub ciemno. Pracują za pomocą piły elektrycznej, a przemieszczać się mogą w niektórych przypadkach na zręby samochodem osobowym. Na pewnych trasach.

Jeśli chodzi o wycinkę pojedynczych drzew przy drogach, mamy do czynienia z profesjonalną ekipą. Droga jest wówczas zamknięta na jakiś czas lub ruch odbywa się wahadłowo. Wycinka odbywa się w każdym lesie i w każdym nadleśnictwie oraz na różnych drogach. To zależy od wielu czynników, w którym miejscu się będzie odbywać. W lasach trzeba ją robić, ponieważ drzew wciąż przybywa, a to jest naturalna selekcja.