Powłoka proszkowa może być ogólnie uważana za korzystną dla środowiska metodę nakładania wykończenia, zwłaszcza, że pozwala uniknąć stosowania farb na bazie rozpuszczalnika, co pozwala uniknąć też strat spowodowanych nadmiernym natryskiem, zaś wszelki niewykorzystany proszek może być w pełni przetworzony i ponownie użyty.
Walory technik malowania proszkowego
Chociaż powlekanie proszkowe zostało pomyślane jako metoda wykańczania metalu, technologia ewoluowała tak, że obecnie jest powszechnym wyborem także dla ceramiki, tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Badania pokazują, że powlekanie proszkowe jest najszybciej rozwijającym się z punktu widzenia rosnące popularności środkiem powlekającym, a dzięki zaletom środowiskowym w połączeniu z doskonałymi właściwościami wykończeniowymi jest to trend, który prawdopodobnie będzie się utrzymywał. Istnieją dwa główne rodzaje powłok proszkowych, termoutwardzalne i termoplastyczne. W przypadku zmian termoutwardzalnych, proszek reaguje z substancjami chemicznymi w polimerze proszkowym, co zwiększa masę cząsteczkową i poprawa właściwości. Zasadnicze znaczenie ma usuwanie olejów i smarów przed rozpoczęciem pracy co zwykle przeprowadza się za pomocą różnych procedur chemicznych i mechanicznych, zależnych również od wymaganego materiału, rozmiaru i wykończenia. Aby mieć pewność prawidłowej aplikacji warto zlecić fachowcom malowanie proszkowe Lublin natomiast jest miastem w którym istnieją punkty oferujące rzetelne wykonanie tej usługi.Wielostopniowa chemiczna obróbka wstępna zwykle obejmuje stosowanie chemikaliów.
Innym sposobem przygotowania jest piaskowanie i śrutowanie, w którym ścierniwa stosuje się w celu nadania tekstury powierzchni i przygotowania drewna, tworzywa sztucznego lub szkła. Piaskowanie tworzyw sztucznych odbywa się za pomocą plastikowych materiałów ściernych, które są wrażliwe na podłoża takie jak aluminium.