Optymalne warunki wzrostu roślin, przechowywania produktów żywnościowych, farmaceutycznych oraz książek czy antyków są zależne od kilku czynników, między innymi od wilgotności i temperatury otoczenia. Dlatego w wielu miejscach niezbędne są dokładne pomiary poziomu temperatury i wilgotności, aby w razie wszelkich odchyleń od wskazań można było dokonać odpowiedniej regulacji.
Czym mierzyć wilgotność powietrza? – wilgotnościomierz
Do pomiarów wilgotności powietrza służy wilgotnościomierz, zwany także higrometrem. Poza tym, wilgotnościomierz wykorzystuje się do oszacowania poziomu wilgotności w określonych materiałach, np. drewna, biopaliwa, papieru czy też betonu. Na rynku dostępnych jest kilka modeli higrometrów, które różnią się budową i dokładnością pomiarów, począwszy od najmniej dokładnego typu, jakim jest wilgotnościomierz włosowy. Największymi zaletami tego higrometru jest prostota budowy i niezawodność działania, a także dość niska cena. Wadą oczywiście brak dokładności pomiaru. Jeżeli komuś najbardziej zależy właśnie na precyzji pomiaru, powinien wybrać inny wilgotnościomierz, np. higrometr kondensacyjny lub elektroniczny. Szczególnie ten ostatni model gwarantuje solidne wyniki odczytu poziomu wilgotności.
Czym mierzyć temperaturę gazów, cieczy czy też ciał stałych? – czujnik temperatury i termometr elektroniczny
Do mierzenia temperatury wykorzystuje się termometry, szczególnie najbardziej dokładny w pomiarach termometr elektroniczny. Termometry są absolutnie niezbędnym wyposażeniem magazynów, laboratorium, miejsc przechowywania antyków i książek. Ale też jednocześnie trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez termometru. Profesjonalny, wodoodporny termometr elektroniczny ma szerokie zastosowanie, np. w przemyśle spożywczym oraz ogrodnictwie.
Co służy do równoczesnego mierzenia i stabilizacji temperatury urządzeń lub w pomieszczeniu? – regulator temperatury
W tym wypadku absolutnie niezbędny jest czujnik temperatury. Istnieje kilka odmian czujników temperatury, w zależnie od zastosowania ? czy do ciał stałych czy cieczy. Czujnik temperatury dokładnie kontroluje wszelkie zmiany temperatury i w razie potrzeby ją normalizuje, aby zapobiec, np. wybuchowi kotła grzejnego.